Підсумковим заходом в рамках проєкту Центру публічної дипломатії «Інформаційні війни проти України та інших європейських країн: досвід Литви у протидії пропаганді» стала презентація одноіменної публікації, розробленої українськими та литовськими експертами з питань інформаційної безпеки і стратегічних комунікацій.
В даній публікації представлено доповіді про можливості протидії інформаційним загрозам на державному рівні, боротьбу з кремлівською дезінформацією в країнах-членах Європейського Союзу, зокрема і в Литві, Латвії та Естонії, розвиток фактчекінгу як інструменту протидії фейковим новинам в Україні та світі, висвітлено досвід Литви у боротьбі з пропагандою та посиленні незалежних медіа.
Спікерами заходу стали:
- Андрій ВІТРЕНКО, голова Центру публічної дипломатії, віце-міністр культури України з питань євроінтеграції (2014-2016);
- Олександр МАКОБРІЙ, начальник головного управління міжнародної інформаційної політики, медіа та комунікацій Директорату інформаційної політики та інформаційної безпеки, Міністерство культури та інформаційної політики України;
- Олексій ПОЛЕГКИЙ, доктор політичних наук, Канадський інститут українських досліджень, член Консультативної Ради Центру публічної дипломатії;
- Дар’я ГЛУЩЕНКО, аналітик-спічрайтер, керівник департаменту комунікацій в Національній асоціації адвокатів України;
- Михайло ХОДАКІВСЬКИЙ, кандидат політичних наук, старший науковий співробітник, Інститут держави і права імені В.М. Корецького НАН України;
- Андрій ЩЕКУН, директор інформаційної агенції «Голос Криму», головний редактор газети «Кримська світлиця», член Консультативної Ради Центру публічної дипломатії;
- Валерій ДИМОВ, керівник Центру суспільно-інформаційних технологій «Форум».
Серед ключових тез учасників презентації можна виділити наступні:
- На сьогоднішній день проти України використовуються найсучасніші технології гібридної війни, які по суті перетворили інформаційну сферу на ключову арену протиборства. Моніторинг медіапростору свідчить про те, що головна кінцева мета держави-агресора полягає у тому, щоб знищити Україну як державу в цілому.
- Українці залишаються вразливими до прокремлівських наративів та фейків, тож для ефективної протидії інформаційним загрозам необхідно посилювати співпрацю урядових структур, громадського сектору та журналістів.
- Досить ефективним інструментом протидії дезінформації в усьому світі є фактчекінг. Він засновується на аналізі відкритих офіційних даних, не передбачає користування інсайдерською інформацією та залучає до перевірки фактів професійних експертів.
- Останнім часом в Європі спостерігається певна зміна по відношенню до російських медіа. Такі ЗМІ, як «Russia Today» або «Sputnik» все більше сприймаються не як засоби масової інформації, а як фактично інструменти російської пропаганди.
- Опитування учасників проєкту, проведене в окремих південних та східних областях України, показало, що заборона російських соціальних мереж, за яку критикували українську владу, «працює» досить ефективно.
- На даному етапі важливо сформувати державну політику щодо вироблення потужного інформаційного контенту для протидії пропаганді, що є необхідним кроком у напрямку зміцнення інформаційної безпеки України.
Відео з презентації публікації доступне за посиланням: https://www.facebook.com/publicdiplomacyukraine/videos/418845369510499
Захід відбувся за фінансової підтримки Програми розвитку співробітництва та просування демократії Міністерства закордонних справ Литовської Республіки Užsienio reikalų ministerija.